Agencja Art'Ev

Korzystamy z plików Cookie

Polityka prywatności i cookie

Sprzątanie Gliwice, firma sprzątająca Agencja Artev

Jak sprzątać mieszkanie? Kilka porad

Jak sprzątać mieszkanie? Kilka porad
Opublikowany: 09.02.2021

Mieszkanie powinno stanowić dla nas miejsce, w którym możemy zaznać upragnionego relaksu i odpoczynku. Jeśli panuje w nim brud i bałagan, znacznie trudniej o dobre samopoczucie w takich warunkach. Nieczystości stanowią siedlisko bakterii, roztoczy oraz grzybów, które są realnie szkodliwe dla zdrowia. W brudzie i bałaganie łatwo mogą zalęgnąć się insekty, takie jak mole spożywcze, muszki owocówki czy nawet karaluchy. Niekiedy ich skuteczne wytępienie wymaga dużego nakładu czasu i środków. Istnieje zatem wiele powodów, dla których należy regularnie sprzątać mieszkanie. Aby obowiązek ten był jak najmniej uciążliwy, warto jednak poznać sposoby na efektywne sprzątanie mieszkania.  

Jak posprzątać mieszkanie, by długo cieszyć się jego czystością? 

Szybkie sprzątanie mieszkania to nie jedyne marzenie miłośników czystości. Chcemy sprzątać przede wszystkim efektywnie, aby jak najdłużej móc cieszyć się uporządkowaną przestrzenią bez zanieczyszczeń. Zanim jednak przejdziemy do porad, jak sprzątać mieszkanie, musimy wyjaśnić wagę samego przygotowania do sprzątania. O łatwości i skuteczności sprzątania decyduje przede wszystkim dobra organizacja przestrzeni. Wedle modnej w ostatnich latach zasady „mniej znaczy więcej” warto pozbywać się zbędnych przedmiotów, których nie używamy, a jedynie zbierają one kurz. Dzięki temu nie tylko sprząta się krócej, ale również po sprzątaniu mieszkanie dłużej pozostaje czyste. 

Rozpoczęcie sprzątania nie powinno sprawiać nam trudności, jeśli zadbamy o wcześniejsze przygotowanie akcesoriów w postaci skutecznych środków czyszczących, kompletu ścierek czy pary gumowych rękawic. Podobnie warto mieć zawsze opróżniony odkurzacz i czystego mopa – gotowość do pracy tych akcesoriów od razu sprawia, że sprzątanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Powinny być zawsze czyste i gotowe do użytku, trzymane w jednym, konkretnym miejscu.  

Efektywne sprzątanie mieszkania 

Najważniejsze pytanie, jakie wszyscy sobie zadajemy, to jak posprzątać mieszkanie, aby czynność ta nie zajęła nam połowy dnia? Najmniej czasochłonne i najbardziej efektywne sprzątanie mieszkania to takie, gdy w poszczególne dni tygodnia wykonujemy kilka drobnych czynności sprzątających. Jednego dnia możemy przykładowo poodkurzać, a następnego umyć wannę w łazience. Warto przygotować stały harmonogram tych czynności.  

Szybkie sprzątanie gwarantuje także porządkowanie przestrzeni na bieżąco. Dotyczy to w szczególności sprzątania blatów w kuchni, opróżniania suszarek na naczynia lub koszów na śmieci. Najlepiej robić to każdego dnia, a w razie potrzeby nawet kilka razy dziennie. Inne obowiązki mają rzadszą częstotliwość. Przynajmniej raz w tygodniu odkurzamy mieszkanie, myjemy w nim podłogi i ścieramy kurze z półek, szafek oraz parapetów. To także czas na wyczyszczenie kuchenki, zlewów oraz toalety. Nieco rzadziej, raz lub dwa razy w miesiącu warto zadbać o wietrzenie szaf oraz pościeli. Poszwy na kołdry i poduszki najlepiej prać raz na dwa tygodnie. Raz na miesiąc dobrze umyć okna, wyczyścić piekarnik, kuchenkę mikrofalową, lodówkę, okap lub inne, często używane sprzęty.  

Szybkie sprzątanie – postaw na regularność 

W kwestii takiej jak sprzątanie mieszkania porady dotyczące porządków należy dostosować do własnego trybu życia. Znacznie ułatwia to wcześniejsze przygotowanie planu sprzątania. W ten sposób można uniknąć przytłaczającej kumulacji bałaganu i nadmiernego brudu. Wypracowane nawyki w sprzątaniu szybko przejdą w intuicyjną rutynę, która nie będzie dużym wysiłkiem. Zwykle mniejszym wyzwaniem jest, gdy harmonogram sprzątania zakłada częstsze, jednak krótsze porządki. Wystarczy poświęcić 15 minut każdego dnia na jedną lub dwie czynności związane ze sprzątaniem. To znacznie lepsza alternatywa niż spędzenie na przykład całej soboty na sprzątaniu każdego pomieszczenia.

Opublikowany w:
Wróć