Agencja Art'Ev

Korzystamy z plików Cookie

Polityka prywatności i cookie

Sprzątanie Gliwice, firma sprzątająca Agencja Artev

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Na czym polega ozonowanie mieszkania?
Opublikowany: 09.02.2021

W ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie dbaniem o zapewnienie wysokiego standardu higienicznego w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych. Coraz większą popularność zdobywa ozonowanie w mieszkaniu, które w okresie epidemii w dużym stopniu ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Jednak o usuwanie zarazków z domu czy wnętrz firmowych warto dbać nie tylko podczas zagrożenia epidemiologicznego. Na czym polega ozonowanie mieszkania? Jakie korzyści płyną z tego procesu?

Ozonowanie mieszkania - co to jest?

Coraz częściej mówi się o nowoczesnych metodach dezynfekcji wnętrz. Wiele osób słyszy ten termin na co dzień, ale wciąż zastanawia się, na czym polega ozonowanie mieszkania. Jest to proces, w którym do pomieszczenia wprowadza się gaz, jakim jest ozon. Dokonuje się tego przy użyciu specjalnego urządzenia - ozonatora.

Ozon to trzyatomowa cząsteczka tlenu. Trzeci atom wyróżnia się zdolnością oddzielania, a jednocześnie jest silnie reaktywny. Wiążąc się z cząsteczkami innych substancji, powoduje ich utlenianie i rozpad. Co więcej, ozon ma zdolność przeciwdziałania zachodzeniu zjawiska dzielenia pojedynczej nici RNA, co uniemożliwia namnażanie wirusa. Ozonowanie w mieszkaniu skutecznie usuwa zatem z pomieszczenia wszelkie drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby i inne), tworząc bezpieczne i przyjemne warunki do oddychania. 

Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie w mieszkaniu?

Proces ten zalecany jest przede wszystkim, gdy w domu przebywają alergicy. Ozonowanie mieszkania zwalcza wszelkie drobnoustroje, w tym również alergeny oraz kurz. Dzięki temu można zapewnić osobom uczulonym bezpieczne miejsce do życia, co z pewnością ograniczy ilość ataków alergicznych.

Warto zlecić także pracę z ozonatorem, gdy w pomieszczeniach przebywa duża ilość osób z różnych środowisk. Często dzieje się tak w domach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza czy prywatna praktyka medyczna. Im więcej ludzi przewija się przez dane mieszkanie, tym więcej zarazków się w nim zbiera. Ozonowanie w mieszkaniu ograniczy ryzyko zakażenia i zapadania na rozmaite infekcje.

Taki rodzaj dezynfekcji jest szczególnie wskazany w okresie panującej pandemii. Ozon usunie stanowiące potencjalne zagrożenie cząsteczki wirusa nie tylko z powietrza, ale również wszystkich przedmiotów, na których one osiadają, powodując ich skażenie.

Przy ozonowaniu mieszkań likwidowane są również nieprzyjemne zapachy, których nie da się wywabić tradycyjnym wietrzeniem pomieszczeń czy stosowaniem odświeżaczy. Jest to zatem działanie polecane m.in. mieszkańcom starych kamienic czy osobom, które kupiły mieszkanie po ludziach niezbyt dbających o higienę lub palących. Aplikacja odpowiedniej ilości ozonu do wnętrza pozwoli osiągnąć przyjemne warunki bytowania.

Ile trwa ozonowanie mieszkania?

To, jak długo powinna pracować maszyna, zależne jest głównie od rozmiaru obiektu, a także stopnia problemu (np. intensywność nieprzyjemnych zapachów, które wymagają usunięcia), jaki należy zwalczyć. Zatem ile trwa ozonowanie przeciętnego mieszkania w bloku? Najczęściej wystarczy od pół godziny do godziny działania urządzenia w jednym pomieszczeniu. Również tyle powinno trwać jego wietrzenie, które najlepiej wykonywać po skończeniu ozonowania całego mieszkania. W przypadku lokalu z dwoma pokojami, kuchnią, łazienką i przedpokojem jest to czas od 2,5 h do 5 h plus ok. godziny na wietrzenie wnętrz, które zneutralizuje dość charakterystyczny zapach, jaki pojawia się w procesie utleniania ozonem.

Jak często ozonować mieszkanie?

To, jak często ozonować mieszkanie, w dużej mierze zależy od tego, z jakim problemem boryka się jego właściciel. Jeśli celem jest wywabienie np. zapachu farby czy silikonu po remoncie, powinno wystarczyć jedno uruchomienie ozonatora. Zapach spalenizny np. po pożarze będzie wymagał kilkukrotnego ozonowania w mieszkaniu. Prawdopodobnie kilka sesji czeka również właścicieli lokalu, w którym przez lata nie dbano o higienę, czy nie przeprowadzano remontu itp. Dezynfekcja ozonem przynosi oczekiwane rezultaty już po jednym użyciu sprzętu. Warto ją powtarzać za każdym razem, kiedy pojawiło się ryzyko skażenia pomieszczenia. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się wykupienie abonamentu na regularne usługi ozonujące mieszkanie.

Opublikowany w:
Wróć